Tekirdağ Doğalgaz Mühendislik Bilgi Paylaşım Portalı ..::Hazırlayan: Mak.Müh. Hüseyin ÖNÖZ ::..
 
Anasayfa  Tekirdağ  Trakyagaz Isıtma Sistemleri Mekanik Sistemler  Havalandırma Sistemleri  İletişim-Hakkımda  Forum
Doğalgaz Bilgileri
Trakya Gaz
Abonelik  
Doğalgaza Geçiş
Merkezi Sistemi
Bireysel Sistem
Sık Sorulan Sorular   
Faydalı Bilgiler


Tekirdağ'da Kullanılacak
Doğalgaz Cihazları
Kalorifer Kazanı
Doğalgaz Brülörlü
Kombi
Kat Kaloriferi
Doğalgaz Sobası
Doğalgaz Şofbeni
Doğalgaz Şöminesi
Fırın ve Ocak
Doğalgaz Son Teknolojisi

Faydalı Linkler
Trakya Gaz
Ceylanın Rüyası Çorlu Kreş ve Gündüz Bakımevi
Doğalgazın Emniyeti
DoğalGaz Tarifeleri
Doğal Gaz Piyasası Yönetmelikleri
Trakya Gaz'da Proje Aşaması
2007 Uluslararası Doğalgaz Kongresi
Doğalgaz Piyasası Kurul Kararları
Hangi Kombi Tercihiniz?
Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu
Tekirdağ Valiliği
Tekirdağ Belediyesi
Makina Mühendisleri Odası


Www.TekirdagDogalgaz.Com Mak.Müh.Hüseyin ÖNÖZ

Bireysel Isıtma Sistemleri

  

Doğalgazlı Kombiler


   Kombi ısıtma cihazları şofbenlerde olduğu gibi borulardan gelen suyun ısıtılması ilkesi üzerine çalışırlar. Kombi cihazları ısıtma ve sıcak su sağlama amacına yönelik kullanılabilir. Sıcak su kullanımının öncelikli olduğu kombilerde sıcak su musluğunun açılmasıyla cihazdaki ani su ısıtıcısı tarafından anında sıcak su temin edilir.


   Kombi cihazları genelde iki farklı ısıl kapasitedir. En çok kullanılan cihazlar 7.500-20.000 kcal/h kapasiteleri arasındadır. Diğerleri ise 10.000-30.000 kcal/h arasında kapasite ayarı yapılabilen cihazlardır. Kombilerle izolasyonu iyi yapılmış bir yerleşim yerinde 300-350 m2'lik bir alanı ısıtmak mümkündür.


   Kombilerde baca tepmesine ve çekmemesine, aşırı ısınmalara, alev sönmesine, donmaya karşı ve gaz kaçağına karşı her türlü önlem alınmıştır. Az yer kaplayan ve montajı kolay olan kombiler sessiz çalışırlar. Kombilerin otomasyonu için termostatik vana, oda kumandası ve dış hava termostatları bağlanabilmektedir.


   Kombiler yanma havasının temini yönünden bacalı, baca fanlı ve hermetik olmak üzere üçe ayrılırlar.


I- Hermetik Kombiler


  
Hermetik kombilerde bacaya gerek yoktur. Ortamın havasını kullanmadığı için kısıtlama getirmeden kullanılırlar. Yanma için gerekli havayı bir fan vasıtasıyla ve özel iç içe geçen iki borudan oluşan hava akım borusu sayesinde dışarıdan alırlar. Hermetik kombiler mutlaka dış duvara veya dış duvara yakın bir yere monte edilmeli ve hava akım borusu atmosfere açık olmalıdır. Apartman aydınlıklarına bağlanmamalıdır.


II- Bacalı Kombiler


 
 Bacalı kombilerde yanma odası cihazın bulunduğu ortama açıktır ve yanma sırasında cihaz, ortamın havasını kullanır. Bacalı kombiler banyoya, yatak odalarına, apartman boşluğu gibi ortamlara ve hacmi en az 12 m3'ten az olan yerlere monte edilemez. Bacalı kombilerde yanma sonucu oluşan atık gazları mevcut baca aracılığıyla dışarıya atılır. Hava girişi ve bacası şartnamelere uygun olmayan yerlerde bu tip cihazların kullanılması can güvenliği açısından tehlikeli olduğundan Tekirdağ'da Gaz Şirketi Trakya Gaz tarafından gaz açma onayı verilmemektedir.


III- Duvar Tipi Yoğuşmalı Kombiler


     
Yoğuşmalı kazanlarda olduğu gibi bu cihazlar da duman gazı içerisindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave enerji kazanırlar. Böylece daha az enerji tüketimi ile işletme maliyeti düşer

     Yakıt fiyatları her gün artarken ekonomi için konforunuzdan vazgeçmeyin. Yoğuşmalı Kombilerle her zaman daha az yakıt tüketin  Yoğuşmalı Kombiler %107’ye ulaşan yüksek verimleriyle, hava ve gaz tarafındaki tam modülasyon yapabilmeleriyle, özel Magnezyum-Alüminyum-Silisyum alaşımlı döküm eşanjörleriyle ve hassas oda sıcaklığı kontrol imkanı ile yakıt tüketiminde çok yüksek tasarruf sağlar. Yoğuşmalı Kombi kullanıcıları, memnuniyetlerini dile getirirken özellikle yüksek konfor yaşadıklarını ve düşük yakıt tüketmenin getirdiği mutluluğu vurgulamaktadırlar.

     ** 2005 yılı başında 40 USD/varil olan petrol fiyatları, 2006 yılı ağustos ayı başında 78 USD/varil fiyatına ulaşmıştır. Enerji maliyetleri giderek artarken, verimli sistemler düşük yakıt tüketimleri ve gittikçe kısalan geri ödeme süreleri ile ön plana çıkmaktadır. Yoğuşmalı Kombinin, ilk yatırım maliyetindeki farkını geri ödeme süresi her geçen gün azalmaktadır. Eskiden iyi bir alternatif olan  Yoğuşmalı Kombi günümüzde vazgeçilmez olma yolunda ilerlemektedir.

     Örneğin; İngiltere’de yeni çıkan kanun ile 01 Nisan 2005 tarihinden itibaren duvara takılan tüm cihazların yoğuşmalı olması zorunluluğu getirilmiştir. Buradaki amaç yakıt tüketimini azaltarak ülke ekonomisini güçlendirmek ve çevreye saygılı cihazlar kullanarak, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmaktır. Hollanda ve Almanya gibi diğer Avrupa ülkelerinde ise bu cihazların kullanımını arttırmak için destekleyici yasalar çıkarılmıştır.

 

%107’e varan yüksek verimli
 

 

Reklam
"YENİ" REKLAM VERMEK İÇİN

 Ayterm - Isısan Buderus

NTVMSNBC Haber


İstatistiklerimiz
Saat :
Aktif Kulanıcı : 1
Dün Giris : 146
Bugün Giris : 19
Toplam Giris : 1654322
FoXXLy Copyright Her hakkı saklıdır. © 2005 - 2007 TheTurkler.com Site Sahibi :Mak.Müh Hüseyin ÖNÖZ Her hakkı saklıdır. © 2007